HunOne mesék határok nélkül

Gyerekek képeinek megosztása a közösségi médiában: veszélyek és megoldások

A közösségi médiában megosztott gyerekfotók kedves emlékek a szülőknek – de vajon milyen hatással vannak a gyerekekre?

Az internet és a közösségi oldalak mára a mindennapok részei lettek, és sok szülő számára természetes, hogy megosztja gyermeke fontos pillanatait a nagyvilággal. A jelenség angol neve „sharenting” – a share (megosztás) és parenting (szülőség) szavak kombinációja –, ami azt jelenti, hogy a szülők (vagy nagyszülők) folyamatosan posztolnak a gyerekükről képeket, videókat, információkat az online térben. Ez gyakran örömteli büszkeségből fakad, ugyanakkor „túlposztoláshoz” vezethet, amelynek veszélyeit sokan hajlamosak alábecsülni. Pedig a mai digitális korban egy átlagos 12 éves gyerekről már közel 1300 fotó található a neten – jellemzően a szüleik jóvoltából.

Fontos tehát tudatosítani, hogy az ily módon létrejövő digitális lábnyom számos kockázatot rejt. Az alábbiakban áttekintjük a gyerekek fotóinak megosztásával kapcsolatos jogi aspektusokat, a lehetséges pszichológiai hatásokat, a digitális biztonsági kockázatokat, néhány fontos statisztikát és kutatási eredményt, valamint gyakorlati tanácsokat kínálunk a szülőknek a felelősségteljes megosztáshoz (vagy épp a meg nem osztáshoz).

sharenting

Jogi aspektusok – a gyerekek jogai és a szülők felelőssége

A gyerekeknek ugyanúgy joguk van a magánélethez és a saját képmásukhoz, mint bármely felnőttnek – ezt nemzetközi egyezmények és a hazai jog is elismeri. A gyerek személyéhez fűződő jogok védelme kiemelten fontos, hiszen minden olyan magatartástól tartózkodni kell, ami a fejlődését hátrányosan befolyásolná, kiszolgáltatottá tenné vagy megalázó helyzetbe hozná. A magyar Polgári Törvénykönyv nevesített személyiségi jogként védi a képmáshoz való jogot, kimondva, hogy valaki képmásának elkészítéséhez és nyilvános közzétételéhez az érintett személy hozzájárulása szükséges. Kiskorú esetében ez a törvényes képviselő (általában a szülő) jogkörébe tartozik, hiszen egy gyermek jognyilatkozata cselekvőképtelenség okán semmis, helyette a szülő jár el.

Jelenleg tehát a szülő dönthet gyermeke képmásának sorsáról, és jogilag csak akkor merül fel probléma, ha a szülő hozzájárulása nélkül tesz közzé valaki más (például egy idegen vagy intézmény) gyerekfotót. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gyermeket saját szülője által érő esetleges jogsérelem ellen a törvény nehezen nyújt védelmet – hiszen formálisan a szülői hozzájárulás megvan.

Ennek a jogi szürkezónának a felismerése vezetett oda, hogy egyes országok elkezdtek fellépni a túlzott gyerekfotó-megosztás ellen. Franciaországban például új törvényi rendelkezéseket dolgoztak ki, melyek értelmében a szülők kötelessége a gyermek magánéletének védelme, és súlyos esetben akár pénzbírság vagy börtönbüntetés is fenyegetheti azt a szülőt, aki a gyermeke jogait durván megsértve posztol róla. Ausztriában pedig előfordult, hogy egy nagykorúvá vált fiatal beperelte a szüleit, amiért azok az engedélye nélkül kínos gyerekkori fotókat tettek közzé róla a Facebookon. Ezek az esetek rámutatnak, hogy a gyermek személyiségi jogai (jóhírnévhez való jog, magánélethez való jog, emberi méltóság) a szülővel szemben is értelmezhetőek – még ha a jogi gyakorlat egyelőre korlátozottan is tudja ezeket érvényesíteni. Mindenesetre a szülő felelőssége nem csak etikai, hanem jogi értelemben is fennáll: a gyermek legfőbb érdekét kell szem előtt tartaniuk minden online megosztás során is. Ahogy egy gyermekjogi szakértő fogalmaz: „Az érintett gyerekeket a törvény se védi igazán... legfeljebb illik a gyermek beleegyezését kérni” – ezért a szülőknek maguknak kell önmérsékletet gyakorolniuk és tiszteletben tartani gyermekük magánszféráját.

sharenting_2

Pszichológiai hatások – szégyen, szorongás és a bizalom kérdése

A gyerekek mentális fejlődésére és önértékelésére komoly hatással lehet, ha a szülők az engedélyük nélkül tárják a nyilvánosság elé az életük intim részleteit. Ami egy felnőttnek ártatlanul vicces vagy cuki pillanatkép, az a gyereknek később kínos vagy akár fájdalmas élmény lehet. A kicsik persze kezdetben nem is értik, mi történik a fotóikkal, de ahogy növekednek, egyre inkább tudatosul bennük digitális jelenlétük. Sokan döbbennek rá tizenéves korukban, hogy a szülők éveken át „közszemlére tették” őket. Egy felmérés szerint a 12–16 éves kamaszok 71%-a érzi úgy, hogy a szülei nem adták meg nekik a kellő tiszteletet azzal, hogy kiskoruk legkiszolgáltatottabb pillanatait engedély nélkül posztolták. Nem csoda, hogy minden negyedik gyerek már átélt szomorúságot vagy szorongást amiatt, amit a szülei megosztottak róla.

Az efféle élmények ronthatják a gyerek önértékelését és biztonságérzetét. Ha a kortársak vagy ismerősök számára kínos tartalmak kerülnek ki, az csúfolódáshoz, bullyinghoz vezethet – legyen szó egy óvodai hisztiről készült videóról vagy egy kellemetlen családi sztoriról. A gyerek azt érezheti, hogy nincs kontrolja a róla alkotott kép felett, hiszen „nem volt beleszólása, mi kerülhet fel róla a világhálóra” Ez tartósan alááshatja a szülő-gyermek közti bizalmat: ha a gyerek azt tapasztalja, hogy a szülő az ő kérése vagy érzelmei ellenére posztol, később kevésbé fog megnyílni neki. Susan Albers pszichológus szerint sok tinédzser kifejezetten kellemetlennek és árulásként éli meg, amikor a szülő a tudta nélkül oszt meg róla információkat vagy fotókat – ez hosszú távon negatív érzelmi hatást vált ki a gyerekből. A túlzásba vitt online dicsekvés a gyerekkel árnyékot vethet a szülő-gyerek kapcsolatra: a gyermek úgy érezheti, hogy inkább a szülő egojának kielégítésére szolgáló „kirakat”, semmint tiszteletben tartott, autonóm személy.

Fontos kiemelni, hogy mindezzel a gyermek hosszú távú mentális jólléte forog kockán. A folyamatos online jelenlét egyfajta kényszerű megfelelési helyzetet is teremthet: a gyerek azt gondolhatja, hogy mindig „jól kell viselkednie” a kamera előtt, különben olyan tartalom kerülhet ki róla, ami miatt szégyenkeznie kell. Felnőve pedig zavarba ejtő lehet számára, hogy szinte az egész gyerekkora dokumentálva van a neten. Sok fiatal felnőtt számolt be arról, hogy utólag „elveszett a saját története felett érzett kontroll” érzése miatt szenved – hiszen az életük egy részét a szülők már megírták helyettük az online posztokban. Az önbecsülés szempontjából létfontosságú, hogy a fiatal kornak is legyen privát szférája, ahol következmények nélkül lehet gyereknek lenni. Ha ez a tér teljesen eltűnik (mert minden pillanat nyilvános), az a személyiség fejlődésére torzító hatással lehet.

sharenting_3

Digitális biztonsági kockázatok – illetéktelen felhasználás és online fenyegetések

A nyilvános gyerekfotó-megosztás nem csak érzelmi, hanem nagyon is konkrét biztonsági kockázatokat hordoz. Sokan bele sem gondolnak, de az internet nem felejt: ami egyszer felkerül, azt onnan eltüntetni szinte lehetetlen. Innentől kezdve bárki – ismételjük, bárki! – hozzáférhet és visszaélhet a fotókkal. Idegenek, rossz szándékú személyek könnyen letölthetik a nyilvánosan megosztott gyerekfotókat, és felhasználhatják őket például hamis profilok létrehozására vagy egyéb megtévesztő célokra. Előfordult, hogy valaki egyszerűen ellopta más babafotóit, és új online profilt hozott létre, mintha a saját gyereke lenne – pusztán azért, hogy ismeretlenektől együttérzést és lájkokat gyűjtsön. Ez az úgynevezett „digitális gyermekrablás” jelensége, ami sajnos egyre gyakoribb. Még ennél is aggasztóbb, hogy az ilyen képek a pedofil közösségek gyűjtőtárhelyeire is pillanatok alatt átkerülhetnek. Felmérések szerint az internetes pedofil fórumokon keringő képek közel fele eredetileg gyanútlan szülők által nyilvánosan megosztott fotó volt. Sőt, egyes adatok arra utalnak, hogy a 6 év alatti gyerekekről posztolt fotók 15%-a már a közzététel után fél órán belül felbukkan a sötét web pedofil oldalain. Ezek sokkoló számok, melyek ráébresztenek: a nyilvános platformokra feltöltött „ártatlan” strandfotó vagy fürdetés utáni kép sajnos könnyen illetéktelen kezekbe kerülhet.

Nem csak a fotók közvetlen kisajátítása jelent veszélyt, hanem a fotókhoz kapcsolódó információk is. Gyakori hiba például, hogy a szülő a kép mellé kiírja a gyerek nevét, születési dátumát, lakóhelyét, vagy a fotón láthatóak a lakás, iskola, óvoda jellegzetes részletei. Ezzel tulajdonképpen tálcán kínáljuk a személyes adatokat és tartózkodási helyet bárkinek. *„Aggasztó, hogy számos gyerekfotót a helyszín és a név pontos megjelölésével tesznek közzé, így csak az nem találja meg az érintettet, aki nem akarja” – figyelmeztet egy szakértő. Az ilyen információk birtokában idegenek akár személyesen is a nyomodba eredhetnek: tudhatják, hol laksz, hova jár a gyermeked iskolába, mikor van a születésnapja stb. Ez extrém esetben fizikai veszélyhez (zaklatáshoz vagy akár gyermekrabláshoz) is vezethet, de mindennaposabb módon inkább online támadások formájában jelent kockázatot. Az adathalászok és csalók gyermeked nevében profilokat hozhatnak létre, vagy a megosztott adatok alapján próbálhatnak jelszavakat kitalálni (sajnos sokan használnak gyereknevet vagy születési dátumot jelszóként). A személyazonosság-lopás tehát valós veszély: az ellopott fotókkal és adatokkal évekkel később visszaélhetnek, akár hitelt is próbálhatnak felvenni a gyerek nevére, mire ő felnő.

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a gyerekről kialakított online kép a későbbi életére is hatással lehet. A digitális világban a gyermeknek már kicsi korától kezdve lesz egy online személyisége, amit nem ő épített, hanem a szülők posztjai alakítottak ki. Egy Google-keresés vagy közösségi média profil alapján a későbbi tanárok, munkáltatók, de akár rosszakarók is képet alkothatnak róla. Ha ez a kép kínos vagy negatív, az befolyásolhatja a gyerek megítélését (jó hírnevét) a valós életben is. Például egy állásinterjú előtt előkerülhet egy évekkel korábbi nevetséges fotó vagy egy dühös kitörésről szóló poszt a gyerekről, ami profin megkomponált digitális névjegyként ott lebeg az interneten. *„Csak idealista elképzelés, hogy mindez nem befolyásolja a gyerekek közeli és távoli jövőjét” – írja találóan egy cikk. Az online térben egyszer megosztott tartalom örökre a rendszer része maradhat, így a gyerek digitális lábnyoma kontrollálhatatlanná nőhet mire felnő. Ezért is rendkívül lényeges, hogy a szülők mérlegeljék minden egyes poszt előtt: megéri-e kockáztatni a pillanatnyi lájkokért cserébe a gyermek jövőbeni biztonságát és jóhírét?

Statisztikák és kutatási eredmények

A sharenting jelenségét az elmúlt években számos kutatás vizsgálta, és az eredmények rávilágítanak a probléma súlyosságára. Íme néhány beszédes adat:

Összességében a kutatások egybecsengő üzenetet hordoznak: a gyerekek képeinek felelőtlen megosztása nagyon elterjedt, ugyanakkor komoly veszélyeket rejt, melyeket sem a szülők, sem a gyerekek nem hagyhatnak figyelmen kívül.

Gyakorlati tanácsok szülőknek – hogyan osszunk meg (ha egyáltalán) felelősen?

Felmerül a kérdés: mit tehet egy szülő, aki szeretné megosztani gyermeke örömteli pillanatait, de közben óvni is akarja őt? A legjobb megoldás persze az, ha mérsékli a megosztások számát, vagy bizonyos platformokon egyáltalán nem posztol a gyerekről. Ha mégis úgy döntünk, hogy időnként megosztunk egy fotót vagy történetet, az alábbi irányelveket érdemes betartani:

Összegzés

A gyerekek képeinek közösségi médiában való megosztása kapcsán nincs egyszerű recept. Egyfelől érthető a szülők öröme és büszkesége, másfelől viszont a gyerek jogaival és biztonságával fizethetünk a figyelemért. Fontos, hogy minden poszt előtt megálljunk egy pillanatra, és feltegyük magunknak a kérdést: Valóban a gyermekem érdekét szolgálja ez a megosztás? Ha a legkisebb kétely is felmerül, inkább ne tegyük ki. A digitális világban is érvényes a régi mondás: „a kevesebb néha több”. Néhány gondosan megválogatott fotó is bőven elég ahhoz, hogy a rokonok és barátok lássák, hogyan cseperedik a kicsi – nincs szükség a gyerek folyamatos online közvetítésére. Szülőként a mi felelősségünk az, hogy gyermekeinket ne csak a valóságban, hanem az online térben is megvédjük. Ha ezt szem előtt tartjuk, és tudatosan, körültekintően használjuk a közösségi médiát, akkor a családi emlékek megosztása is biztonságosabbá és gyermekbarátabbá válhat.

Források:
Te is megosztod ezeket a képeket? A sharenting veszélyei - PROAKTIVdirekt Életmód magazin és hírek

„Sharenting” - a túlposztoló szülők - Tiszaújvárosi Krónika

Fénykép, amin a gyerekünk szerepel - engedély nélkül - Hintalovon

Egy dolog, amihez nincs jogod a gyerekeddel kapcsolatban - Dívány

Posztolom a gyerekem, tehát van? – Sharenting, oversharenting, és ami mögötte van - Mindset Pszichológia

A sharenting veszélye: óvatosan a gyermekfotók posztolásával! | egy.hu

Gyerekfotók a neten – miért veszélyes? - Érdekes - zalakocka.hu

Gál Emese Dorottya: Sharenting és gyermekjogok - a szülők közösségimédia-használatának a gyermekre gyakorolt káros hatásai (CSJ, 2020/4., 19-25. o.) | Szakcikk Adatbázis

Parents' Social Media Habits: 2021 | Security.org

VISSZA